Ev Otomobil VOLVO Hakkında Ne Biliyoruz?

VOLVO Hakkında Ne Biliyoruz?

Yazan admin

Volvo’nun logosu dayanıklılığı simgeleyen çelik şerit olarak tasarımlanmıştır. Bir gün gazetecinin biri dalga geçercesine Volvo’nun tasarım müdürüne ” tasarımlarınız neden bu kadar sıradan ? ” diye sormuş. Tasarımcının verdiği cevap ta ” çeliği ancak bu kadar bükebiliyoruz!” olmuştur.

Volvo otomotiv ,yüksek teknolojiye sahip araçlarıyla dünyanın en sağlam arabalarını üretmektedir. Firma ” Yaşam için Volvo” sloganıyla yola çıkmıştır. Volvo , 25 Temmuz 1924 tarihinde Assar Gabrielsson ve Gustav Larsson tarafından İsveç’te kurulmuştur.

Volvo ismi Latince ” Dönüyorum” anlamına gelmektedir. Volvo , araç güvenliği sorunlarını ele alan ilk otomobil firmasıdır. İsveçli şirketin şu sloganı dikkate şayandır.” Şirketi icat etmedik ancak güvenlik standartlarını belirledik.” böylece şirketin kurumsal felsefesini tüm kullanıcılara göstermiştir.

Volvo, 1950 yıllarda satılan tüm araçlarına 5 yıl sigorta vermiştir. Bir kaza durumunda Volvo, aracın tüm masraflarını karşılamaktadır.

Volvo, 1957 yılında tüm araç sahiplerinin güvenliğini sağlayan emniyet kemerini icat etmiştir. Devrim niteliğindeki bu buluş için firmanın bilerek patent almadığı belirtilmiştir. Volvo, 1965 yılında ilk fren hidroliğini icat etmiştir. Fren güçlendiricisiyle donatılan bu modele Volvo Amazon adı verilmiştir.

Volvo, 1982 yılında dünyanın en hızlı dizel otomobilini üretmiştir. Altı silindirli TD24 turbo dizel motoru sayesinde 13 saniyede 100 km/s hıza ulaşabilmektedir. Volvo’nun buluşları icatları saymakla bitmiyor..

  • 1960 ve 1970’lerde bebek koltuğunu buluyorlar ayrıca güvenlikli kapı kilitlerini üretiyorlar.
  • 1970’de Volvo kaza araştırma ekibini kuruyorlar.
  • 1980 ve 1990 yıllarında su altı koruma sistemini geliştiriyorlar. Uzun süre araç kullanacaklar için omurga koruma üzerine çalışıyorlar.
  • 1984 yılında ABS Fren sistemini ( Air brake system-ani fren yapınca tekerleklerin kilitlenmesini önleyen ) buluyorlar.
  • 1986 yılında aracın arka ortasında bulunan kırmızı fren lambasını kullanıyorlar.
  • 1987 yılında hava yastığını buluyorlar.
  • 1991 yılında yandan darbe koruma sistemi ( sips – side impact protection system ) geliştiriyorlar.
  • 90’lı yıllardan sonra akıllı sürücü bilgi sistemi, park sensörleri, sürücü dikkat kontrol sistemi , kapılardaki hava perdesi sistemleri, fren destekli çarpma uyarısı, ters dönüşlerde aracın konumunu sabitleyebilen kontrol sistemini , city safety sistemini buluyorlar. Belki birçoğumuz biliyordur , City safety sistemi 35 km hızın üzerinde iken aniden önümüze çıkan , yavaşlayan , duran , kaza yapan araçları farkedip fren yapan sistemdir.
  • 2003 yılında darbe kuvvetini azaltan yeni bir yöntem bulup tanıtıyorlar.
  • 2004 yılında su tutmayan camı buluyorlar.

Volvo’nun sahibi kızını trafik kazasında kaybetmiştir. Bu hazin durumdan sonra dünyanın en sağlam arabasını yapmaya karar vermiştir. Ve bu karardan sonra günümüze kadar hiç kimse Volvo marka araçların içinde kaza sonrası hayatını kaybetmemiştir.

Daha Fazlası İçin: https://secogren.com/category/otomobil/

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Size daha iyi yardımcı olabilmemiz için çerezleri Kabul Etmeniz lazımdır Kabul Et Gizlilik Politikası