Ev Sağlık ŞİFALI SULARDAN NASIL FAYDALANILIR ?

ŞİFALI SULARDAN NASIL FAYDALANILIR ?

Yazan admin

Eski zamanlardan beri şifalı sulardan faydalanılmaktadır. Anadolumuzun yapısı birçok kaplıcaların oluşumuna meydan vermiştir. Anadoluda maden bakımından bir çok kıymetli sularımız ve kaynaklarımız vardır. Türkiye kaplıca bakımından zengin bir ülkedir. Dünya yüzünde en çok kaplıcaya sahip bir memlekettir.

Bir süreden beri BALNEOLOGİ ilmine verilen önem tıbbın diğer dalları derecesini bulmuş, Fakültelerde ayrı kürsü haline getirildiği gibi ayrı bir uzmanlık dalı olarak da kabul edilmiş Balneologi dernekleri kurulmuş ve muntazam kongreleri yapılmakta olmuştur. Eskişehirden Afyonkarahisara kadar olan alanda ve Konya çevrelerinde rastlanan mineral sular büyük bir kıymet taşımaktadır. Kaplıcalarımızın özellikle Bursa, Yalova gibi ünlüleri Avrupa kaplıcaları kataloğuna bile girmiştir.

Dr. Feridun Frik Türkiye’ de 500 den fazla kaplıca bulunduğunu tespit etmiştir. Bunların yanı sıra normal suların hasselerinden üstün bin kadar suyun daha bulunduğu ileri sürülmektedir. Ülkemizde bu 1500 ‘ den fazla şifalı su ile birlikte yaklaşık 6000 mağara şifalı suları ile şifa dağıtmaktadır. Şifalı sulardan her birinin kendine has özellikleri vardır. Kimi hastalığı tedavi eder, kimi de vücudu gençleştirir. Bu özelliklerinden dolayı romatizmaya , kalp hastalıklarına ve daha bir çok hastalıklara iyi geldikleri için eski Türk ilaç kitaplarında da yerini almıştır. Sularımızda şifa özelliğini artıran Lityum, Stronsyum ,Brom, İyod, Arsenik ve Bor gibi dünyadaki sularda çok az bulunan elementlerde yer almaktadır.

ŞİFALI SULARIN ÇEŞİTLERİ

ÇERMİK : Doğal olarak yerden çıkan ve genel olarak yıkanmak amacıyla kullanılan şifalı sulardır. Ilıcalar ve Kaplıcalar bu tasnife girer.

ILICA : Açık çermik anlamına kullanılan ILICA içine girilip yıkanılan bir gölcüğe ya da kaynayan bir birikintiye denmektedir. Ortak yanları ise üzerlerinin açık olmasıdır.

KAYNARCA : Üzerleri açık olan ve sıcaklığı 30 dereceyi geçen suları içermektedir.

KAPLICA : Üzerleri kapalı olarak bir çeşit hamam haline getirilen şifalı sulardır. Romalıların başlattığı bu tarz memleketimizde ve dünyada çok bulunmaktadır.

İÇME : Özellikle soğuk olan suların içilmesiyle mide ve bağırsak hastalıklarının ve bazı iç hastalıklarının şifası için kullanılan sulardır.

Kaplıca tedavileri Romatizma ve iltihaplı romatizmalı hastalıklar başta olmak üzere dolaşım, solunum, sindirim hastalıkları ile kronik olmayan kadın ve çocuk hastalıkları için büyük şifa verici kaynaklardır.

Daha Fazlası İçin: https://secogren.com/category/saglik/

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Size daha iyi yardımcı olabilmemiz için çerezleri Kabul Etmeniz lazımdır Kabul Et Gizlilik Politikası