Ev Sağlık Moderna Korona virüs Aşısı Çocuklarda Denemeye Başladı

Moderna Korona virüs Aşısı Çocuklarda Denemeye Başladı

Yazan admin

Koronavirüs salgını, artık neredeyse bir yıldır hayatımızın bir modülü ve beraberinde getirdiği yeni normal’e her ne kadar alıştığımızı hissetmeye başlamış olsak da bir an evvel eski normalimize dönmek için aşı çalışmalarını merakla takip ediyoruz. Bilhassa son iki aydır bu bahiste pek çok kıymetli gelişme yaşandı ve hatta ülkemizde de önümüzdeki haftalarda aşıların uygulanmasına başlanacak.

Ancak şimdiye kadar hiçbir şirket çocuklar için bir aşı geliştirmedi ve çocuk kümeler üzerinde aşı test etmedi. Bu mevzuda birinci adımı ise ABD’li ilaç şirketi Moderna atmış oldu. Şirket, yaptığı bir açıklama ile geliştirdiği aşıyı 12-18 yaş ortası çocuklar üzerinde test etmeye başladığını açıkladı.

Bu kapsamda ABD’de 12 ile 18 yaş ortasındaki 3 bin sağlıklı çocuğu kapsayan çalışmaya dair yapılan açıklamada, deneylerin orta-geç kademede devam ettiği belirtilerek, mRNA-1273 ismi verilen birinci aşının birinci dozunun bir küme çocuğa verildiği ve 28 gün sonra ikinci doz aşının verileceği bildirildi.

Moderna, 30 bin iştirakçi üzerinde gerçekleşen üçüncü etap klinik demelerinin sonuçlarında aşının yetişkinlerdeki muvaffakiyet oranın %94.1 olduğu bilgisini paylaşmıştı. Pfizer/BionTech’in Moderna’yla misal bir metot kullanılarak geliştirilen aşısının ise muvaffakiyet oranı birebir küme üzerinde %95 olarak açıkladı.

Yetişkinler için açıklanan umut veren sonuçlardan sonra gözler çocuklar üzerinde yapılacak araştırmalardan gelecek sonuçlarda zira 2021/2022 eğitim-öğretim yılının başlangıcından evvel bu sorunun da çözülmüş olması isteniyor. Önümüzdeki aylarda bu mevzunun da netlik kazanması bekleniyor.

Daha Fazlası İçin: https://secogren.com/category/saglik/

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Size daha iyi yardımcı olabilmemiz için çerezleri Kabul Etmeniz lazımdır Kabul Et Gizlilik Politikası